Niezwykłe ptaki wokół nas

No comments

Późna jesień i zima to czas kiedy można obserwować ptaki, które zostały z nami w miastach lub przyleciały do nas na zimowisko. Tak, tak są takie miejsca na ziemi, gdzie zima jest zdecydowanie bardziej sroga i Polska jest dla niektórych ptaków miejscem zimowania. Do tych ptaków należą gawrony i kawki. Przemierzają około 1000-1500kilometrów i potrafią zjawić się w naszych miastach wielkimi chmarami. Szacuje się, że w samej tylko Warszawie może zimować nawet 100 tysięcy gawronów.

Obserwujemy gniazda

Oczywiście wiosną czy latem również spotkacie w miastach te czarne ptaki, gdyż wiele z nich mieszka u nas na stałe i ma tu swoje gniazda od pokoleń. Dość dużą kolonię gawronów znajdziecie w parku na Klecinie we Wrocławiu, gdzie od wielu lat gniazdują na wielkich, rozłożystszych platanach. Właśnie teraz, gdy nie ma liści na drzewach zachęcam do obserwacji i wyszukiwania gniazd na drzewach. Część z nich na przykład gniazda gołębi to luźno rzucona kupa patyków, ale gniazda gawronów są budowane i rozbudowywane co roku i z czasem tworzą nie lada konstrukcje.

Gdzie one lecą?

Czy zauważyliście wielkie stada kraczących ptaków nad głowami, które pojawiają się codziennie przed zachodem słońca? Ptaki starują, lądują, kołują i kolejne dołączają do wielkiej chmary, która ciągnie w jednym kierunku. To ptaki z całego miasta zbierają się do noclegowni. Dlaczego śpią w dużych grupach w tym samym miejscu nie wiadomo. Za to wiadomo, że może nocować w jednym miejscu tysiące ptaków – zatem uwaga na kupy!

Inteligencja w działaniu

Obserwując jak żerują gawrony, wrony czy kawki w grupach czy pojedynczo koniecznie przyuważcie co robią z orzechami. Widok ptaka próbującego robić orzecha jest przedni. Są dwie techniki. Pierwsza to zrzucanie orzecha z dużej wysokości na twardą nawierzchnię np. chodnik. Druga to podrzucanie orzechów pod koła samochodów. Wrona rzuca orzech na asfalt, przysiada gdzieś niedaleko tak aby mieć dobry widok i …czeka. Nie zawsze się doczeka, ostatnio rozgniotłam takiego orzecha i czekałam co wrona zrobi niestety gołębie były szybsze!

Odważne jak nikt!

Ptaki, które mieszkają w miastach dość szybko się oswajają i wiedzą, że człowiek raczej nie stanowi zagrożenia, a źródło pokarmu. Żerujące wrony należą do jednych z najodważniej sobie poczynających ptaków. Dopóki nie zwrócicie na nie bacznej uwagi chodzą koło ludzi zupełnie się nimi nie przejmując. Dzielnie wyskakują na ulice czy wędrują po torowiskach. Przyjrzyjcie się ich długim, zakończonym ostrymi pazurami łapom. Są doskonałe do trzymania i przytrzymywania różnych znalezisk. Gruby i twardy dziób nie tylko służy do przeszukiwania, ale też rozrywania zdobyczy na drobniejsze kawałki. Nie tak dawno prawie potknęłam się o wronę, która z zadowoleniem rozrywała na strzępy jakiś duży ochłap przytrzymywany jedną nogą.

Zachęcamy do obserwacji ptaków w najbliższej okolicy! Nie trzeba mieć wspaniałego sprzętu do obserwacji, aby cieszyć się obcowaniem z przyrodą.

Dodaj komentarz