Zabawy w podróży

No comments

Długa podróż może być uciążliwa dla dziecka. Jednym ze sposobów na przegonienie nudy są zabawy. Ponieważ samochód jest miejscem mocno ograniczonym ruchowo są to głównie zabawy na spostrzegawczość, koncentrację uwagi i logiczne myślenie. W części mogą brać udział wszyscy pasażerowie w innych tylko dwie osoby. Potrzebny jest  czasami papier i ołówek oraz jakaś twarda podkładka (lub dwie jak w wypadku bitwy morskiej).

My nasze gry spisujemy na kartonikach. Każda ma swój kartonik, nazwę i mały rysunek. Losujemy w drodze grę, w która będziemy grać.

Wszystkie zabawy były przez nas testowane a część jest naszego autorstwa.

Poszukiwania

Jadąc samochodem czy pociągiem mijamy pola, lasy i łąki a na nich wiele zwierząt. Kto pierwszy wypatrzy sarnę na polu lub bażanta? Nieraz można zobaczyć skradającego się powoli kota lub wypatrującego ofiary drapieżnego ptaka, który siedzi na słupie (dzięki temu na lepszy widok) lub kołuje nad łąką. Przyglądajcie się też zwierzętom hodowlanym, liczcie konie i krowy. Może wypatrzycie coś niezwykłego jak lamę lub strusia!

Zagadki

Zagadki to sposób na rozwijanie umiejętności myślenia i tworzenia zbiorów. Wybrana osoba zadaje pasażerom zagadkę dotyczącą obiektu z wybranej kategorii (np. pojazdy lub ulubione bajki). Oczywiście nie można używać nazwy samego przedmiotu. Osoba, która zgadła otrzymuje punkt. Najmłodszym dobrze zadawać zagadki ze świata zwierząt, wydając przy tym charakterystyczne dźwięki. Im starsze dzieci tym możemy się pokusić o trudniejsze opisy rzeczy do zgadnięcia. Do trudniejszych wariantów zabawy należy zgadywanie melodii z bajek czy filmów.

Kalambury

Do kalamburów przydadzą się niewielkie kartki z rysunkami przedstawiającymi proste czynności (np. czesanie się, lizanie loda etc.) zwierzęta lub przedmioty. Karty takie możecie kupić lub wspólnie przed podróżą przygotować narysować lub wyciąć z czasopism. Osoba, która wylosowała kartę pokazuje gestem i mimiką wylosowany przedmiot lub czynność. Reszta pasażerów stara się zgadnąć.

Trudniejszą wersją tej gry dla starszych dzieci są kalambury z hasłami. Mogą to być tytuły bajek, przysłowia lub inne powiedzenia. Można tez zagrać w wersję związaną z celem podróży np. jak pokazać Hutę Szkła? Jak już ją zwiedzicie to myślę, że bez problemu wymyślicie kalambur.

Kalambury rysunkowe

Do tej gry będą potrzebne papier i ołówek oraz twarda podkładka (np. książka). Jedna osoba zaczyna rysować przedmiot, a druga zgaduje co to będzie zanim pierwsza dokończy.

Co mam na myśli?

Wybrana osoba wymyśla obiekt, którego będzie dotyczyła zabawa i nic nikomu nie mówi. Dla ułatwienia można zawęzić pulę przedmiotów do kategorii np. zabawki z Twojego pokoju. Następnie wszyscy pasażerowie zadają pytania zamknięte, na które można tylko odpowiedzieć „tak” lub „nie”. Osoba, która zagadnie o jaki przedmiot chodzi wygrywa.

Ogonek

To świetna zabawa, która przygotowuje do nauki czytania (rozpoznawanie pierwszej lub ostatniej litery). Pierwsza osoba podaje wyraz, zaś kolejna musi podać kolejny wyraz zaczynający się na ostatnią literę poprzedniego (np. lissamolot). Trudniejsza wersja polega na podawaniu kolejnego wyrazu, który zaczyna się na ostatnią sylabę poprzedniego (np. samolotlotnisko). Dla ułatwienia wyklaskujcie sobie sylaby.

Baju baj

Zabawa ta polega na snuciu wspólnej opowieści. Im będzie zabawniejsza i pełna szybkich zwrotów akcji tym lepiej. Pierwsza osoba mówi zdanie, w którym powinni pojawić się bohaterowie opowieści. Kolejna osoba dopowiada zdanie, które musi się odwoływać do poprzedniego w logiczny sposób. W ten sposób snujecie swoją opowieść. Np.” Jaś i Małgosia szli przez las. Jaś się przewrócił, aż spadła mu z głowy czerwona czapeczka. Nagle wyskoczył na nich zza krzaka smok. Smok był malutki i nikt go nie zauważył”.

Bajkę sobie stworzę

Zabawa podobna do poprzedniej z ta różnica, że trzeba wymyślić bajkę na podstawie pierwszego zdania np.

„Był sobie człowiek, który miał tylko jeden but”; „W pewniej dziupli mieszkała stara sowa”

Rytmy

Do tej zabawy przyda się pałeczka do bębenka lub patyk, ale swoją funkcję też dobrze spełnią dłonie klaszcząc lub uderzając w kolana. Jedna osoba wybija rytm, a druga go powtarza. Zaczynamy od najprostszych rytmów np. długi, długi, krótki, krótki. Po czym zaczynamy utrudniać zależnie od możliwości dziecka. Oczywiście zamieniamy się rolami.

Powtarzanie rytmów uczy nie tylko koncentracji na bodźcach słuchowych, ale i ich analizy i odtwarzania. Przy okazji to przednia zabawa.

Jaka to melodia?

Jedna osoba nuci melodię, a reszta zgaduje jaka to melodia. Zdecydowanie jest to zabawa dla umiejących śpiewać. Najlepiej sprawdzają się motywy z bajek.

Imię- Potrawa- Zwierzę

To ułatwiona wersja Państw- Miast. Jedna osoba w głowie mówi alfabet. Druga w pewnym momencie ją zatrzymuje i tak poznajemy literę na która musimy wymyślić i podać „imię”, „zwierzę” oraz” potrawę” . Dajemy wszystkim dużo czasu i stosujemy maleńkie podpowiedzi z rodzaju „a jak ma na imię wujek?”.  Dla starszych dzieci możemy wprowadzić utrudnienie jakim jest wymyślanie jak najrzadszych imion np. Ingeborga.

Kreatywne zastosowania

Ta gra pochodzi z treningów twórczego myślenia. Chodzi o wymyślenie jak największej ilości nietypowych zastosowań dla różnych przedmiotów z życia codziennego np. do czego można zastosować „wiadro”.

Kółko i krzyżyk

Potrzebne jest kartka dwa ołówki i podkładka. Zasad nie trzeba tłumaczyć.

Co zabiorę do rakiety?

Jest to gra, której celem jest rozpoznanie kategorii rzeczy, które można zabrać do rakiety. Kategorię wymyśla jeden z graczy. Powiedzmy, że są to owoce egzotyczne.

Osoba, która wymyśliła kategorię mówi „Do rakiety zabieram ze sobą grejpfruta”. Kolejna osoba wymyśla co ze sobą bierze do rakiety, a wtedy osoba, która wymyśliła kategorię mówi jej czy może zabrać to do rakiety. Kolejna osoba mówi, co zabiera do rakiety. Na podstawie informacji od osoby, która wymyśliła kategorię uczestnicy starają się zgadnąć jaka to kategoria. Kategorie mogą być bardzo różne np.

  • przedmioty, które mają dwie sylaby
  • rzeczy z włosami
  • rzeczy, które można znaleźć na wsi

Dodaj komentarz