Home RegionDolny Śląsk Góry Suche – Andrzejówka – trasy dla rodziców

Góry Suche – Andrzejówka – trasy dla rodziców

by Podroże z Mamą i Tatą

ostatnia aktualizacja 10.10.2018

Jedno z naszych ulubionych schronisk – Andrzejówka, to świetny punkt wypadowy licznych tras na wycieczki. Nie wszystkie jednak nadają się dla rodzin, gdyż  Góry Suche pomimo, że niezbyt wysokie wcale nie są proste dla niewprawnego turysty. Uważa się je z góry wysokie…w miniaturze. Szczególnie ze względu na bardzo ostre podejścia i zejścia wymagające umiejętności i kondycji. Dlatego rodzicom polecamy tylko niektóre trasy.

IMG_5492 — kopia

Tak wyglądają podejścia w Górach Suchych. Szczególnie gdy jest ślisko może się zrobić niebezpiecznie.

Warto wspomnieć, że w okresie wiosenno-letnim można tutaj spotkać żmiję zygzakowatą, dlatego zaleca się noszenia butów za kostkę. Oczywiście zauważoną żmiję omijamy i życzymy jej dobrego dnia, gdyż jest to gatunek chroniony.

IMGP3887.JPGMy będąc tutaj wielokrotnie spotkaliśmy nie tylko żmije wylegujące się na wiosennym słonku, ale też salamandry, które uwielbiają bukowe lasy.

Schronisko Andrzejówka, Przeł. Trzech Dolin

Jest coś doprawdy magicznego w tym, w sumie młodym, bo pochodzącym z 1933 roku schronisku. Szczególnie przepadamy za nim zimą, gdy za oknem szczypie mróz, a śnieg skrzypi pod nogami. Po szaleństwie na sankach i zimowym spacerze nie ma nic przyjemniejszego niż schować się w ciepłym schronisku z kubkiem herbaty lub grzanego wina.

P1090753Wszystkie proponowane przez nas trasy zaczynają się w Andrzejówce. Do schroniska można dojechać samochodem z Wałbrzycha i zaparkować zaraz obok.  Przyjeżdża tutaj tez autobus miejski nr 12 z Wałbrzycha (rozkład jazdy znajdziecie tutaj>>>)

Zaraz kolo schroniska są ławeczki, duża łąka i miejsca do palenia ogniska. Wiele osób spędza czas przy schronisku, bawiąc się na trawie i opalając w górskim słońcu. Zimą czynny jest stok narciarski z wyciągiem, obok zaś znajduje się ośla łączka na sanki (ale uwaga zimą kiedy pojawia się śnieg zjeżdża się tutaj cały Wałbrzych i okolice i zaparkowanie, a nawet wycofanie graniczy z cudem).

Trasa 1

Andrzejówka – Rogowiec

4,5km w jednym kierunku

około 2 godziny z dzieckiem

suma podejść 304 metry

Nasza trasa wiedzie nas szlakiem żółtym pod górę przez łąkę do lasu. Większość wycieczki to spacer w lesie bukowo-świerkowym, który szczególnie pięknie prezentuje się jesienią.

Niestety dość duże odcinki wysypane są kamieniami, co powoduje, że da się tutaj tylko przejść z wózkiem terenowym. znam rodziny, które przeszły szlak do przełęczy pod Jeleńcem właśnie z wózkiem.

Piękną nagrodą za cały trud dotarcia do ruin zamku Rogowiec są wspaniałe panoramy na góry, które widać z punktu widokowego. Podejście na sam szczyt Rogowca, gdzie znajdziecie ruiny XIII wiecznego zamku jest bardzo ostre i nie polecamy go dla młodszych dzieci.

Zamek jest najwyżej położonym zamkiem w Polsce. Został wybudowany w XIII wieku na rozkaz ówczesnego księcia świdnickiego Bolka I jako element ciągu umocnień, których celem było strzeżenie granicy z Czechami oraz szlaku handlowego, który biegł u stóp góry. Jak wiele innych zamków na Śląsku stał się w XV wieku siedzibą rycerzy-zbójników, którzy napadali na  kupców i wędrowców ograbiając ich z dobytku i żądając od rodziny okupu. Źli rycerze Schellendorfowie siali strach i spustoszenie przez ponad 70lat, aż zamek został zdobyty i wysadzony w powietrze. Nigdy nie został odbudowany.

Zamek podzielony był na  zamek górny, dolny i międzymurze. Dziś wędrując wśród jego ruin dość łatwo zorientujecie się gdzie był zamek górny i dolny, możecie spróbować wypatrzeć fragmenty murów oraz okrągłej wieży, której mury miały nawet 3,6metra grubości. Ponieważ był to zamek o charakterze obronnym, a nie rezydencja mieszkalna, było tutaj dość ciasno. Na małej przestrzeni znajdowały się stajnie, pomieszczenia gospodarcze i mieszkalne dla załogi. Wieża służyła oczywiście za punkt obserwacyjny.

IMG_5503 — kopia

Wieża zamku Radosno

Trasa 2

Zielony Szlak Andrzejówka – Sokołowsko (sokolowsko.pl)

Jest to piękna trasa, która wiedzie między górami. Oznakowana ścieżką dydaktyczną – znajdziecie tutaj kilka ciekawych tablic o przyrodzie regionu w tym o wspomnianych wcześniej żmijach. Po drodze godne uwagi są ruiny zamku Radosno, które widać na górze (aby się na nie wspiąć potrzeba zboczyć ze szlaku na szlak żółty – bardzo ostre podejście), skałki, piękne stanowiska buków oraz łąki łopianów. Po drodze znajdziecie miejsca postojowe oraz tzw. bacówkę. Jest to okrągła, zadaszona budowla drewniana, w której turyści w śpiworach mogą spać (stąd te długie ławki).

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

łąki łopianów

Tablice edukacyjne, które spotkacie na trasie mają elementy wypukłe i podpisy alfabetem Braille’a, co rodzi pytanie w jaki sposób osoba niewidoma postrzega las i daje pomysł na zabawę. Skoncentrowanie się na tym co odbierają nasze zmysły nie jest łatwe, wymaga ćwiczenia, gdyż dzisiejszy człowiek nie jest przyzwyczajony do tego aby się zatrzymać i wyciszyć. Tym bardziej warto tę umiejętność ćwiczyć. Jeżeli dzieci nie będą zainteresowane opowiedz im, że dawniej ludzie, którzy mieszkali w lasach lub niewielkich przesiekach, którzy byli myśliwymi i tropicielami musieli słuchać i czuć las. Poćwiczcie bycie tropicielem. Co mówią Wam zmysły?

IMG_5505 — kopiaCzujemy las

Zamknij oczy i postaraj się poczucie las wszystkimi zmysłami. Co czujesz? Postaraj się skoncentrować na informacjach z różnych zmysłów.

  • Jakie zapachy czujesz? Jak pachnie las? Cy umiesz nazwać te zapachy? powąchajcie wspólnie ziemię, rośliny, ścięte pnie i drzewa i sprawdźcie z jakich elementów składa się zapach lasu. Co pachnie ładnie a co brzydko.
  • Co słyszysz? Las jest pełen dźwięków zwierząt, szumu liści, wody etc. Czy umiesz rozpoznać te dźwięki?
  • Co czujesz skórą? Ciepło słońca, powiew wiatru na policzku?

żmija zygzakowataŻmija zygzakowata – Gatunek Chroniony!!!

Żmije to jedyne w Polsce jadowite węże o złej sławie.Mają około 50-60cm długości , ciało krępe i pokryte łuskami. Na grzbiecie charakterystyczny zygzakowaty wzór występuje niestety tylko u form miedzianych i szarych, a żmija może być nawet jednolicie czarna. Elementem, który odróżnia żmiję od innych węży w Polsce jest pionowa źrenica…. tylko kto będzie wężowi zaglądał w oczy?

Żmije zimują w norach, nierzadko w dużych grupach. Wczesną wiosną można je spotkać wygrzewające się na ścieżkach (tak właśnie spotkaliśmy żmiję ze zdjęcia). Wąż poluje na drobne ssaki, jaszczurki, żaby pisklęta ptaków. Ofiary są najpierw uśmiercane jadem. Oczywiście żmija nie poluje na ludzi, a zaniepokojona najczęściej wybiera ucieczkę. Zaatakowana, broni się głośno sycząc. Jeżeli nie padnie ofiarą jeży, bocianów czy ptaków drapieżnych oraz człowieka dożywa nawet 20 lat.

Sokołowsko

Wędrując szlakiem dotrzecie do niewielkiej górskiej miejscowości Sokołowsko zwanej czasami polskim Davos ze względu na charakterystyczny mikroklimat.  Sokołowsko jest tak niezwykłą miejscowością, że należy mu się osobny wpis. Koniecznie przejdźcie się po Sokołowsku, poszukajcie starego rozpadającego sanatorium, które wygląda jak wielkie zamczysko, małej  cerkwi, malunków na ścianach domów czy poniemieckiego cmentarza. Więcej o Sokołowsku >>>>

5 komentarzy
0

You may also like

5 komentarzy

lukaszmac 2012-10-23 - 8:46 pm

Inspirujący blog i ciekawe wieści. Zapraszam również do nas: tataimama.wordpress.com

Reply
Podroże z Mamą i Tatą 2012-10-25 - 12:53 pm

dziękuje za komentarz zawsze miło wiedzieć, że to co robimy się podoba i jest przydatne.

Reply
Jedziemy na wycieczkę 2017-09-12 - 10:35 pm

Nigdy nie byłam w Górach Suchych, nawet nie wiedziałam, że takie są, ale chętnie się tu wybiorę razem z dziećmi 🙂

Reply
majapietkiewicz 2021-04-30 - 1:50 pm

Dziękuję za inspirację. Czy trasa nr 2 będzie odpowiednia dla chłopca 5-letniego? Jak rozumiem długość trasy podana jest w obie strony, to znaczy ze schroniska do Sokołowska i z powrotem? Czy w Sokołowsku można coś zjeść? Z góry dziękuję.

Reply
Podroże z Mamą i Tatą 2021-04-30 - 8:56 pm

Niestety w Sokołowsku raczej nie można nigdzie zjeść, raczej w Andrzejówce. Jak najbardziej spacer nadaje się dla 5latka.

Reply

Chętnie się dowiem co sądzisz o tym wpisie. Dodaj swój komentarz!

Ta strona używa ciasteczek w celach statystycznych. Jako blog podróżniczy Podróże z Mamą i Tatą dbamy o ochronę danych naszych czytelników. Wasze dane nigdy nie będą narażone na umyślne niebezpieczeństwo. Nie są one sprzedawane ani przekazywane podmiotom trzecim. Polityka prywatności obowiązuje wszystkie osoby odwiedzające nasz serwis. Szczegóły poznasz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz zgody możesz zrezygnować. Zgadzam się Dowiedz się więcej

Polityka prywatności i ciasteczek
%d bloggers like this: