Góry Suche – Andrzejówka – trasy dla rodziców

3 komentarze

Góry Suche znajdują się w górach Kamiennych w Sudetach Środkowych. Gdy spojrzy się na nie z góry (np. na mapie), to widać, że mają kształt rogala. Ich najwyższym szczytem jest Waligóra (934-936 m n.p.m.). Nazwa – Góry Suche- pochodzi od suchych dolinek często występujących w pasmie tych gór.

Góry Suche pomimo, że niezbyt wysokie wcale nie są proste dla niewprawnego turysty. Uważa się je z góry wysokie…w miniaturze. Szczególnie ze względu na bardzo ostre podejścia i zejścia wymagające umiejętności i kondycji. Dlatego rodzicom polecamy tylko niektóre trasy.

Warto wspomnieć, że w okresie wiosenno-letnim można tutaj spotkać żmiję zygzakowatą, dlatego zaleca się noszenia butów za kostkę. Oczywiście zauważoną żmiję omijamy i życzymy jej dobrego dnia, gdyż jest to gatunek chroniony.

Schronisko Andrzejówka, Przeł. Trzech Dolin

Wszystkie proponowane przez nas trasy zaczynają się właśnie tutaj. Do schroniska można dojechać samochodem i zaparkować.  Znajdują się tutaj ławeczki, duża łąka i miejsca do palenia ogniska. Wiele osób spędza czas przy schronisku bawiąc się na trawie i opalając w górskim słońcu. Zimą jest tutaj czynny stok narciarski z wyciągiem, obok zaś znajduje się ośla łączka na sanki (ale uwaga zimą kiedy pojawia się śnieg zjeżdża się tutaj cały Wałbrzych i okolice i zaparkowanie, a nawet wycofanie graniczy z cudem).

Doskonałe miejsce dla małych dzieci (właśnie stąd poszliśmy w naszą pierwszą wyprawę z dzieckiem wtedy 8 miesięcznym).

Ze schroniska w kilku kierunkach wychodzą szlaki piesze i rowerowe.

Schronisko wybudowano w 1933 w stylu schronisk górskich. Nazwa pochodzi od imienia Andreasa Bocka (aptekarza z Wałbrzycha) inicjatora jego budowy i pomimo prób zmiany nazwa się utrzymała. Warto wspomnieć, że w 1936 schronisko gościło królową holenderską Wilhelminę z córką księżną Julianną.

Trasa 1

Andrzejówka – Rogowiec (4,5km w jednym kierunku, około 2 godziny z dzieckiem)

Trasę rozpoczynamy ze schroniska Andrzejówka szlakiem żółtym. Trasa wiedzie nas lasami głównie świerkowo- bukowymi. Niestety dość duże odcinki wysypane są kamieniami, co uniemożliwia przejście trasy z wózkiem. Na wózek nadaje się tylko pierwszy odcinek, który jest pod górę, ale zaprowadzi nas na piękną łąkę z widokiem na góry.

Piękną nagrodą za cały trud dotarcia do ruin zamku Rogowiec są wspaniałe panoramy na góry, które widać z punktu widokowego. Podejście na sam szczyt Rogowca, gdzie znajdziecie ruiny XIII wiecznego zamku jest bardzo ostre i nie polecamy go dla młodszych dzieci.

Zamek jest najwyżej położonym zamkiem w Polsce. Został wybudowany w XIII wieku na rozkaz ówczesnego księcia świdnickiego Bolka I jako element ciągu umocnień, których celem było strzeżenie granicy z Czechami oraz szlaku handlowego, który biegł u stóp góry. Jak wiele innych zamków na Śląsku stał się w XV wieku siedzibą rycerzy-zbójników, którzy napadali na  kupców i wędrowców ograbiając ich z dobytku i żądając od rodziny okupu. Źli rycerze Schellendorfowie siali strach i spustoszenie przez ponad 70lat, aż zamek został zdobyty i wysadzony w powietrze. Nigdy nie został odbudowany.

Zamek podzielony był na  zamek górny, dolny i międzymurze. Dziś wędrując wśród jego ruin dość łatwo zorientujecie się gdzie był zamek górny i dolny, możecie spróbować wypatrzeć fragmenty murów oraz okrągłej wieży, której mury miały nawet 3,6metra grubości. Ponieważ był to zamek o charakterze obronnym, a nie rezydencja mieszkalna, było tutaj dość ciasno. Na małej przestrzeni znajdowały się stajnie, pomieszczenia gospodarcze i mieszkalne dla załogi. Wieża służyła oczywiście za punkt obserwacyjny.

Podczas wędrówki można wspólnie z dziećmi przyjrzeć się dokładnie napotykanym drzewom. Więcej o tym jak rozmawiać z dziećmi o drzewach znajdziecie tutaj

P1090729Trasa 2

Zielony Szlak Andrzejówka – Sokołowsko (sokolowsko.pl)

Jest to piękna trasa, która wiedzie między górami. Oznakowana ścieżką dydaktyczną – znajdziecie tutaj kilka ciekawych tablic o przyrodzie regionu w tym o wspomnianych wcześniej żmijach.Pod drodze godne uwagi są ruiny zamku Radosno, które widać na górze (aby się na nie wspiąć potrzeba zboczyć ze szlaku na szlak żółty – bardzo ostre podejście), skałki, piękne stanowiska buków oraz łąki łopianów. Po drodze znajdziecie miejsca postojowe oraz tzw. bacówkę. Jest to okrągła, zadaszona budowla drewniana, w której turyści w śpiworach mogą spać (stąd te długie ławki).

Tablice edukacyjne, które spotkacie na trasie mają elementy wypukłe i podpisy alfabetem Braille’a, co rodzi pytanie w jaki sposób osoba niewidoma postrzega las i daje pomysł na zabawę. Skoncentrowanie się na tym co odbierają nasze zmysły nie jest łatwe, wymaga ćwiczenia, gdyż dzisiejszy człowiek nie jest przyzwyczajony do tego aby się zatrzymać i wyciszyć. Tym bardziej warto tę umiejętność ćwiczyć. Jeżeli dzieci nie będą zainteresowane opowiedz im, że dawniej ludzie, którzy mieszkali w lasach lub niewielkich przesiekach, którzy byli myśliwymi i tropicielami musieli słuchać i czuć las. Poćwiczcie bycie tropicielem. Co mówią Wam zmysły?

Czujemy las

Zamknij oczy i postaraj się poczucie las wszystkimi zmysłami. Co czujesz? Postaraj się skoncentrować na informacjach z różnych zmysłów.

  • Jakie zapachy czujesz? Jak pachnie las? Cy umiesz nazwać te zapachy? powąchajcie wspólnie ziemię, rośliny, ścięte pnie i drzewa i sprawdźcie z jakich elementów składa się zapach lasu. Co pachnie ładnie a co brzydko.
  • Co słyszysz? Las jest pełen dźwięków zwierząt, szumu liści, wody etc. Czy umiesz rozpoznać te dźwięki?
  • Co czujesz skórą? Ciepło słońca, powiew wiatru na policzku?

żmija zygzakowataŻmija zygzakowata – Gatunek Chroniony!!!

Żmije to jedyne w Polsce jadowite węże o złej sławie.Mają około 50-60cm długości , ciało krępe i pokryte łuskami. Na grzbiecie charakterystyczny zygzakowaty wzór występuje niestety tylko u form miedzianych i szarych, a żmija może być nawet jednolicie czarna. Elementem, który odróżnia żmiję od innych węży w Polsce jest pionowa źrenica…. tylko kto będzie wężowi zaglądał w oczy?

Żmije zimują w norach, nierzadko w dużych grupach. Wczesną wiosną można je spotkać wygrzewające się na ścieżkach (tak właśnie spotkaliśmy żmiję ze zdjęcia). Wąż poluje na drobne ssaki, jaszczurki, żaby pisklęta ptaków. Ofiary są najpierw uśmiercane jadem. Oczywiście żmija nie poluje na ludzi, a zaniepokojona najczęściej wybiera ucieczkę. Zaatakowana, broni się głośno sycząc. Jeżeli nie padnie ofiarą jeży, bocianów czy ptaków drapieżnych oraz człowieka dożywa nawet 20lat.

Wędrując szlakiem dotrzecie do niewielkiej górskiej miejscowości Sokołowsko zwanej czasami polskim Davos ze względu na charakterystyczny mikroklimat.  Sokołowsko jest tak niezwykłą miejscowością, że należy mu się osobny wpis. Koniecznie przejdźcie się po Sokołowsku, poszukajcie starego rozpadającego sanatorium, które wygląda jak wielkie zamczysko, małej  cerkwi, malunków na ścianach domów czy poniemieckiego cmentarza.

Adela Jakielaszek – z wykształcenia psycholog i nauczyciel, z zamiłowania podróżnik. Autorka bloga i projektu Podróże z Mamą i Tatą. Godzinami szpera po książkach i internecie w poszukiwaniu wiedzy historycznej i geograficznej. Od dziecka kocha mapy i programy podróżnicze. Czyta nałogowo wszystko co wpadnie jej w rękę. Właścicielka dwóch kotów.