Rynek w Świdnicy – trasa dla tropicieli przygód

No comments

Miasto, o którym chcemy Wam opowiedzieć to jedno z najstarszych miast na Dolnym Śląsku – Świdnica. Pięknie odnowiona cieszy oko kamienicami, fontannami, płaskorzeźbami i wspaniałym oświetleniem zabytków. Pasjonatów zachęcam do zwiedzenia Muzeum Dawnego Kupiectwa  do obejrzenia wag, miar oraz makiety miasta z XVII wieku. Nie wolno zapomnieć też o kościele Pokoju, który wpisany jest na światową listę UNESCO.

Zapraszamy Was i Wasze dzieci, aby tropić tajemnice na rynku w Świdnicy. Informacje są przygotowane dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym i stanowić mają wskazówkę dla rodziców.

————————————————————————————————————————————————————————-

Rynek

Zadanie 1. Czy wiesz co to jest rynek?

Rynek to duży plac zazwyczaj o kształcie zbliżonym do kwadratu, a to oznacza, że ma cztery kąty, cztery boki i wszystkie jego boki są równe. Dawno temu w średniowieczu wytyczono w tym miejscu plac, oznaczono gdzie można budować budynki, gdzie będą ulice i gdzie będzie stał ratusz.

Zadanie:

Spójrz na mapę: Jakiego kształtu jest Rynek w Świdnicy?

P1090582

 

Po co jest rynek?

Rynek to wielki plac targowy. Tutaj mieszkańcy wsi przywozili wozami wszystko co wyhodowali, kupcy wszystko co kupili – czasami w bardzo odległych miejscach, a rzemieślnicy to co zrobili własnymi rękami. Co można było tutaj kupić? Na ławach chlebowych chleby, bułki, kołacze czy placki. Na ławach szewskich – buty. U kaletników torby, pasy i paski. Były baby z wielkimi koszami pełnymi jaj. Piętrzyły się wielkie koła serów. Gągały zamknięte w koszach gęsi u gęsiarek. Niosły swój zapach po okolicy ryby z bud sprzedających śledzie. Handlarze suknem zachwalali towar i zapraszali do swoich kramów. Kobiety podziwiały jedwabne rąbki na głowę, a mężczyźni płaszcze podbijane futrem. Było głośno, ruchliwie i kolorowo.

P1090600Zadanie 2. Herb miasta

Znajdźcie budynek na przeciwko wejścia do Muzeum Dawnego Kupiectwa. Nad drzwiami znajdziecie beczkę, a na niej herb miasta Świdnica. Elementy herbów miast zazwyczaj coś symbolizują. Przyjrzyjmy się herbowi Świdnicy.

Zadanie:

a. O którym zwierzęciu mówi fragment renesansowego wiersza:

„Wielkim się w siłę wojenną dzik pokazuje świdnicki”

Dzik to zwierze duże, włochate i jakie jeszcze? Czy wiecie, że locha w obronie swoich młodych może zaatakować psy czy człowieka? (podpowiedź: odwaga)

b. Ile widzisz koron w herbie? Co symbolizuje korona? Kto nosi koronę? (podpowiedzi: dwie, władzę, król/królowa)

c. Jakie zwierzę widzisz w prawym górnym rogu?

Gryf – to dziwne, mityczne zwierzę składa się z dwóch zwierząt. Jest to połączenie lwa i orła. Gryf jest szybki jak orzeł i silny jak lew. W legendach były to okrutne stwory, które często strzegły skarbów.

d. Ile herbów Świdnicy znajdziecie podczas tej wycieczki? (rozglądajcie się uważnie wiele znajdziecie na tabliczkach z nazwami ulicy, ale są też na budynkach, drzewach i fontannach).

Zadanie 3. Święty Florian

Na rogu Ratusza, koło wejścia do Muzeum Dawnego Kupiectwa znajdziecie figurę świętego. Przyjrzyjcie się to ten święty robi? Wylewa z wiadra wodę na płonący budynek. Jak sądzisz kogo patronem jest św. Florian? Strażaków! Św Florian żył bardzo dawno temu w  i był  dowódcą oddziałów gaśniczych wchodzących w skład armii Imperium Rzymskiego. Za to, że ujął się za legionistami, którzy byli chrześcijanami został skazany na karę śmierci i zginął w nurtach rzeki z kołem młyńskim przywiązanym do szyi.

Dlaczego jednak św. Florian na rynku? Jest tylu innych świętych. Dawniej budynki budowane z drewna, a drewno szybko płonie. O ogień w mieście było łatwo, a pożar rozprzestrzeniał się szybko, potrafił strawić większość miasta i zabrać ze sobą wiele ludzkich istnień. Ludzie wierzyli, że figura świętego zapewni im ochronę.

2gryf1xqZadanie 3. Straszny Gryf

Na skrzyżowaniu ul. Łukowej i Rynku znajdziecie na budynku niewielką figurę Jana Chrzciciela,a pod nim skazańca, który walczy z gryfem. Z miejscem tym wiąże się średniowieczna legenda.

Dawno temu, bo w XIV wieku była tutaj gospoda. W gospodzie zatrzymywali się przybysze, aby dobrze zjeść i przenocować przed dalszą drogą. Ponieważ Świdnica rozwijała się i wielu kupców przybywało do miasta na targi, w gospodzie zawsze było dużo ludzi. Do czasu, aż pewnego dnia na dachu gospody zamieszkał straszny gryf. Zwierz ten miał groźne pazury jak u lwa, wielkie skrzydła i długi dziób orła. Atakował przyjezdnych i mieszkańców szczególnie, gdy zbliżali się do studni, która znana była z bardzo dobrej i czystej wody. Gospoda popadła w ruinę już nikt nie chciał ani tutaj jadać ani nocować. Całej okolicy groziła straszna klęska. Wielu było śmiałków, którzy chcieli pokonać gryfa, ale żadne sposoby nie działały. Wtedy książę, który władał Świdnica zawezwał do siebie młodego czeladnika, który oczekiwał w wiezieniu na karę śmierci za zabicie swojego mistrza. Powiedział, że daruje mu życie, jeżeli wygoni gryfa. Młodzieniec zastanawiał się jakiś czas po czym poprosił o wielkie lustro. Długo musiano szukać dużego lustra w Świdnicy. Mało kogo było stać na takie zbytki. Wyproszono je u jednego z kupców, który miał dom i sklep z suknem w Rynku. Młody mężczyzna uzbrojony jedynie w lustro podkradł się do gryfa. Oparł lustro o mocny mur, wydał z siebie przeraźliwe skrzeczenie przypominające dźwięk gryfa i ukrył się. Potwór gdy tylko ujrzał lustro rzucił się na niego z takim impetem, że rozbił się o mur stojący za nim i zdechł. Cała Świdnica wiwatowała na cześć wybawiciela. Ludzie tańczyli na ulicach, a słynne świdnickie piwo lało się strumieniami. Młodzieniec odzyskał wolność i stał się jednym z ulubionych rycerzy księcia Bolka.

A jak Ty pokonałbyś gryfa?

Zadanie 4. Kamienice

Pójdzie teraz wzdłuż południowej pierzei Rynku. Przyglądajcie się uważnie fasadom budynków i znajdźcie:

  • kurę i koguta (Rynek 27) (jest to kamienica znanego lekarza Hahna – co znaczy po niemiecku kogut)
  • metalowego smoka (Rynek 21)
  • ryby i raki (Rynek 20)

Dom Rynek 20

Przyjrzyjcie się temu budynkowi. Co na nim widzicie? Są tutaj ryby, raki oraz statek na szczycie. Jak sądzicie kto mógł być właścicielem budynku ze statkiem na szczycie?

Jeżeli wasza burza mózgów przywołała marynarzy, kapitanów, sterników, a może nawet szkutników (kto to jest czy ktoś wie?) to pokombinujcie jeszcze trochę. W końcu Świdnica nie ma dostępu do morza.Pewnie niewielu kapitanów budowało tutaj sobie kamienice.

Jeżeli kupiec się dorobił na sprzedaży tych towarów sprowadzanych drogą morską, czyli statkami, miał pieniądze, aby postawić sobie piękną kamienicę. Na dole były sklep, a na górze jego mieszkanie.

P1090579Dom Rynek 8

Przejdźcie teraz na północną stronę Rynku i znajdźcie dom pod numerem 8.

Przyjrzyjcie się uważnie fasadzie domu. Czy widzicie aniołki? Co mają w ręku? Na czym są oparte?

Aniołki (profesjonalnie zwane puttami) mają w rękach klepsydrę i lirę, a siedzą na trupich czaszkach. Do czego służą klepsydry? Do odmierzania czasu. W tym wypadku chodzi o czas życia. Czaszki zaś to symbol śmierci. Te urocze aniołki mają przypominać nam o tym, że wszystko jest kruche i szybko przemija.

Spójrzcie ponad aniołki. Kogo widzicie we wgłębieniu nad portalem? Jak strój ma ten elegancko ubrany mężczyzna?  Czy obecnie też mężczyźni się tak ubierają?

Jeżeli macie lornetkę i dokładnie się przyjrzycie to zauważycie, że mężczyzna ma na sobie rajstopy, na nie założone dość obcisłe spodnie, które zakrywają kolana. Do tego kamizelkę zapinaną na guziki, długi płaszcz, laskę i cylinder.

———————————————————————————————————

Informacje dla zwiedzających.

W Świdnicy jest bardzo dobrze rozwinięty system informowania turystów poprzez tak zwany CityWalk. W wielu miejscach miasta znajdziecie infokioski, a w nich informacje o miejscu, w którym się znajdujecie.

Punkt Informacji Turystycznej w Rynku.

Znajdziecie tutaj bezpłatne broszury i foldery oraz wiele publikacji o mieście i regionie.

Zdecydowanie warto: