Home RegionDolny Śląsk Wąwóz Myśliborski z dzieckiem

Wąwóz Myśliborski z dzieckiem

by Podroże z Mamą i Tatą

Wąwóz Myśliborski koło Jawora, znajdujący się w paśmie gór Kaczawskich, to doskonałe miejsce na jednodniowy wypad dla rodziny nawet z małym dzieckiem (wózek z dużymi kołami da radę, 3latek też). Znajduje się tutaj również 10 km trasa rowerowa. Zaraz koło płatnego parkingu (płatny za dzień) rozpoczyna się wytyczona ścieżka dydaktyczna do wąwozu. Na 12 tablicach znajdziecie informacje o zlodowaceniach, ruchach górotwórczych roślinności oraz zwierzętach, które można tutaj spotkać.

Spacer wzdłuż wąwozu

Zaraz na początku trasy znajduje się też doskonałe miejsce na piknik i ognisko – Słoneczna Łąka. Jeżeli jednak postanowicie wyruszyć dalej to czeka Was sporo atrakcji. Poza samym wąwozem warto wspiąć się na Elfie Skałki – punkt obserwacyjny skąd roztacza się widok na okoliczne lasy. W lasach występują sarny i jelenie oraz coraz rzadziej spotykane w Polsce muflony. Wiosną, w maju zachwycą  Was całe łany zawilców gajowych.

Do ciekawych znalezisk podczas wyprawy należeć mogą kawałki lawy poduszkowej – jest to pozostałość po podmorskim wulkanizmie. Kiedyś teren ten był podwodą i wybuchały tutaj wulkany – wypływająca lawa szybko stygła pod wpływem wody. Lawa ma przez to kształt przypominający poduszkę. W środku jest gąbczasta, na zewnątrz zaś szklista.

Tutaj trzeba zwrócić uwagę rodzinom z wózkiem, że trasa nadaje się na wózki wzdłuż wąwozu, ale już odbicia w górę na skałki niestety nie, ze względu na ostre wejścia po kamieniach i korzeniach. Generalnie zapewne po dojściu do nowych mostków, znajdujących się na zdjęciu poniżej, będziecie musieli zawrócić.

Czy znacie Misie-Patysie?

Potok Jawornik tworzy tutaj wiele malowniczych zakątków. Na trasie wielokrotnie przechodzimy przez mostki. Daje to szansę na śmieszną zabawę w „Misie-Patysie”, na którą pomysł zaczerpnęliśmy z „Kubusia Puchatka” A.A. Milne. Każdy uczestnik wybiera patyk (najlepiej aby się różniły) i na „trzy ” wszyscy wrzucają je po jednej stronie mostku. Obserwujemy co się dzieje z patykami – czy płyną czy też wpadły w wir. Wygrywa ten patyk, który pierwszy przepłynął pod mostkiem. Zabawa na godziny!

Zajrzyj w środek wulkanu!

Jeżeli po powrocie z trasy macie jeszcze siłę na kolejne podejście, warto cofnąć się do Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa, gdzie znajdziecie oznakowany szlak na Małe Organy Myśliborskie (około 15minutowy spacer). Ten pomnik przyrody nieożywionej znajdziecie na wzgórzu Rataj. Same organy to ciekawy twór bazaltowy z widocznymi ciosami słupowymi, które przypominają piszczałki organów. Jest to sztucznie odsłonięty środek wulkanu, zaś te długie słupy/piszczałki to zakrzepła lawa. Na zboczach wzgórza Rataj można też znaleźć pozostałości średniowiecznego zamku i grodu.

W okolicy warto zwiedzić miasto Jawor wraz z jego wyjątkową Ewangelicką Świątynią Pokoju, wpisaną na Światową Listę UNESCO, rynkiem  z XVI, XVII i XVIII wiecznymi kamienicami o pięknych arkadach oraz resztkami murów obronnych. Bardzo ciekawy jest też ratusz (niestety zwiedzanie tylko od poniedziałku do piątku), gdzie znajdziecie wykonane w XIX wieku największe witraże w budowli świeckiej na Dolnym Śląsku.

wawoz-mysliborski

0 comment
0

You may also like

Chętnie się dowiem co sądzisz o tym wpisie. Dodaj swój komentarz!

Ta strona używa ciasteczek w celach statystycznych. Jako blog podróżniczy Podróże z Mamą i Tatą dbamy o ochronę danych naszych czytelników. Wasze dane nigdy nie będą narażone na umyślne niebezpieczeństwo. Nie są one sprzedawane ani przekazywane podmiotom trzecim. Polityka prywatności obowiązuje wszystkie osoby odwiedzające nasz serwis. Szczegóły poznasz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz zgody możesz zrezygnować. Zgadzam się Dowiedz się więcej

Polityka prywatności i ciasteczek
%d bloggers like this: