Pałac na wodzie – Wojnowice

One comment

Musimy przenieść się o kilka stuleci wstecz, bo aż do XIV wieku, aby poznać historię tego zamku. Był to zamek obronny, należący do rycerza. Jego niezwykłą cechą jest to, że został wybudowany na wodzie. W podłoże wbito drewniane bale, a następnie wypełniono je głazami i gliną. Na tej podstawie zbudowano nieduży zameczek z murem obronnym. Dojść do zamku można było tylko po zwodzonym moście. W XVI wieku zamek przekształcono w renesansowy pałacyk do mieszkania. Zburzono mury obronne. Zbudowano czworobok z dziedzińcem w środku. Na ścianach na pierwszym pietrze pojawiły się dekoracyjne malowidła.

Koło głównego wejścia wypatrzycie kamienne herby tych, którzy przyczynili się do przebudowy. Przyjrzyjcie się im i spróbujcie zgadnąć co przedstawiają.

W fosie

Nie obejdzie się bez małego akcentu przyrodniczego. W fosie znajdziecie nie tylko rośliny wodne, ale też szusujące po wodzie nartniki. To małe pluskwiaki, które chętnie odżywiają się larwami komarów i innymi owadami. Ich niezwykłe umiejętności utrzymywania się na wodzie biorą się z faktu, że ich nogi pokryte są niezwilżanymi włoskami dzięki czemu błonka powierzchniowa wody ulega ugięciu (przyjrzyjcie się wodzie przy zakończeniach nóg nartnika) . Potrafią przemieszać się z prędkością 1,5m/s!

Nartnika należy oglądać tak, aby nie rzucać na niego cienia. Uwaga wzięty na ręce boleśnie kąsa!

 

Dookoła pałacu jest rozległy park doskonały do obserwowania zmian typowych dla danej pory roku wśród roślin i wypatrywania ptaków. Wyjście w kierunku na Wrocław poprowadzi Was do lasu, a potem wzdłuż rozległych pól, gdzie wiosną śpiewają skowronki. Spróbujcie jakiegoś wypatrzyć, albo po prostu posłuchajcie!

 

Informacje praktyczne:

  • Wojnowice, oddalone 25km od Wrocławia to doskonały pomysł na jednodniową wycieczkę.
  • Nadaje się ona zarówno dla rodzin z dzieckiem w wózku, maluchami które tylko trochę chodzą jak i starszymi dziećmi.
  • Można tutaj przyjechać z Wrocławia na rowerach – trasa jest prawie płaska. W pałacu znajduje się hotel z restauracją i kawiarnią oraz galeria sztuki. Dookoła park, po którym można pospacerować.
  • Przed pałacem darmowy parking.

Adela Jakielaszek – z wykształcenia psycholog i nauczyciel, z zamiłowania podróżnik. Autorka bloga i projektu Podróże z Mamą i Tatą. Godzinami szpera po książkach i internecie w poszukiwaniu wiedzy historycznej i geograficznej. Od dziecka kocha mapy i programy podróżnicze. Czyta nałogowo wszystko co wpadnie jej w rękę. Właścicielka dwóch kotów.

1 comments on “Pałac na wodzie – Wojnowice”

Chętnie się dowiem co sądzisz o tym wpisie. Dodaj swój komentarz!