Dotknijmy i posłuchajmy Wrocławia

Wiek dzieci: od 3lat

Czas: około 30 minut

Na wycieczkę weźcie:

  • Mapę Wrocławia (pokazujcie dzieciom, gdzie są na mapie)
  • Miarkę
  • Notes  oraz kredki/flamastry (zachęcaj dzieci do rysowania lub notowania najciekawszych rzeczy, które same wypatrzą)
  • Kanapki i picie
  • Wygodne buty
  • Lornetkę (wiele rzeczy warto obejrzeć z bliska)

W tekście zadania do wykonania zaznaczone są na zielono zaś pytania, które są wyjściem do rozmowy z dzieckiem na niebiesko.

Dla rodzica: Wycieczkę zaczynamy przy budynku Opery Wrocławskiej na ul. Świdnickiej. Z boku budynku od strony hotelu Monopol znajdziecie model Opery. Został on stworzony dla osób niewidomych w ramach programu „Wrocław bez barier”, stąd napisy w języku Breilla. Pokazując dziecku jak prawdopodobnie postrzegają świat osoby niewidome uczysz je tolerancji i zrozumienia inności.

Dla dziecka:  Jak to jest być niewidomym? Niektórzy niewidomi nie widza od urodzenia inni stracili wzrok na skutek choroby lub wypadku. Bardzo trudno sobie wyobrazić jak to jest nie móc widzieć świata, kolorów, budynków, ulic, ludzi, samochodów.

Zamknij oczy. Nie podglądaj! Postój tak przez chwilę i wsłuchaj się w odgłosy miasta. Co słyszysz? Samochody? Rozmowy ludzi? Ptaki? Psy? Przysłuchaj się każdemu z osobna i całej orkiestrze tych dźwięków razem. Czy słyszysz kroki? Kto to może iść? Kobieta czy mężczyzna? Czy idzie szybko czy wolno?

Co jeszcze czujesz? Może podmuch wiatru? Promienie słońca? Ucisk ubrania lub plecaka? Może jakiś zapach? Obróć się dookoła własnej osi. Czy czujesz jak się obracasz?  Pokaz palcem gdzie jest góra, a gdzie dół? Skąd to wiesz, przecież masz zamknięte oczy. To jak to wszystko odczuwasz?

Mózg otrzymuje informacje od kilku zmysłów. Oczy czyli wzrok dostarczają mu obrazów. Uszy czyli słuch to źródło informacji o dźwiękach oraz położeniu w przestrzeni. Nos czyli węch dostarcza informacji o zapachach  ładnych i brzydkich.  Na całym ciele, w skórze,  masz receptory ciepła i zimna, to one wysyłają do mózgu informację o  cieple promieni słonecznych na Twojej twarzy. Zaś informacje o ucisku lub delikatnym dotyku wiatru przesyłają  receptory dotyku. Nie trzeba widzieć, aby wiele dowiedzieć się o otaczającym nas świecie!

Zadanie: Dotknij modelu budynku opery, który stoi obok Ciebie. Postaraj się palcami wyszukać kolumny, drzwi i okna. Czy znalazłeś posągi?

Zabawa:

Przyjrzyj się dokładnie modelowi i wyszukaj element, który Ci się spodobał lub Cię zaciekawił. Poproś rodzica lub inne dziecko aby zamknęło oczy i dotknęło modelu w dowolnym miejscu. Następnie postaraj się ją naprowadzić na interesujący Cie element używając takich słów jak „góra”, „dół”, „prawo”, „lewo” etc. Zamieniajcie się rolami.

Podejdźcie teraz ulicą Modrzejewskiej do pierwszego skrętu w ul. św Doroty. Po kilku krokach wzdłuż ulicy znajdziecie wejście do kościoła pw. św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława

Pytanie: Z czego jest zbudowany kościół?

Dotknijcie cegieł. Jakie są w dotyku? Jak to nazwać (gładkie? ciepłe?) Dotknijcie drzwi. Jakie są w dotyku? (chropowate) Czy są cieplejsze czy zimniejsze od cegieł? Dlaczego? Dotknijcie metalowych okuć na drzwiach. Jakie są w dotyku?

Nasz spacer prowadzi teraz do placu Teatralnego wzdłuż ulicy Teatralnej do Wrocławskiego Centrum SPA. Jest to dawna łaźnia Miejska wybudowana pod koniec XIX wieku.

Zadanie: Przyjrzyjcie się rzeźbom na fasadzie budynku. Czy wiecie jakie są to zwierzęta? Znajdź ośmiornicę, kraba i ryby.

Gdzie występują zazwyczaj te zwierzęta?  W wodzie… Jak sądzisz,  co one robią na tym budynku?

Zabawa „jakie zwierzę mam na myśli?”:

Wymyśl zagadkę o zwierzętach na fasadzie budynku. Dostosuj stopień trudności do wieku.

Następnie zapraszam do wejścia do Teatru lalek. Tutaj znajdziecie w fontannie Krasnale Wodne.

  • Czy wiecie jak nazywają się te krasnale? To Wierzbnik, Zbierający Wodę, Puszczający Stateczki, Karmiący Ptaki, Aktor i Parasolnik.  Jak sądzicie, który jest który?
  • Jakie zwierzątka znaleźliście w fontannie?

Zakończenie Park Staromiejski. Czynny w sezonie. Wstęp bezpłatny. Zabawa na placu zabaw w parku umożliwia intensywne ćwiczenie zmysłu równowagi;). W parku możecie również śmiało zdjąć buty i skarpetki i pochodzić po trawie, gdyż jest tutaj zakaz wchodzenia psów.

Wszystkim zainteresowanym dotykaniem świata polecam pozostałe modele budynków – znajdziecie je przy Ratuszu oraz katedrze św. Jana Chrzciciela, modele znajdziecie też w Muzeum Narodowym w nowo otwartej galerii sztuki nowoczesnej na poddaszu. Polecam też stronę www.dotknijwroclawia.pl, która pokazuje jak poznawać świat zmysłami.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s